Lendamise ABC – kõrge lennu teadus

Kuidas lennuk lendab?

Miks inimene õhus ei püsi, isegi kui ta lehvitab käsi nagu lind tiibu?

Aga kuidas UFOde lendav taldrik alla ei kuku, kui tavaline taldrik kukub?

Kuidas langevarjuhüppajad julgevad lennukist alla hüpata?

Kas leidsid mõne küsimuse, millele oled ise mõelnud või mida mõni väiksem sõber on Sinult küsinud? Siis on Kolme Põrsakese septembrikuu Avastajate kast just Sulle! 

Seekordne kast on lennunduse teemaline. Kastis oleva teadusvihiku abiga saab iga väike teadlane meisterdada erinevaid lennuvahendeid – näiteks  topsidest lennuki ja pudelist eriti vinge raketi. Iga lennuvahendi juures on seletus, miks see konkreetne masin üldse õhus saab püsida. Kogu selle info abiga on igaühel võimalik välja nuputada ka vastused üleval toodud küsimustele ja kõikidele teistele lennundusega seotud probleemidele. 

Avastajate kast on mõeldud eelkõige lastele juhendi abiga iseseisvaks maailma avastamiseks, ent see on ka hea võimalus loomaks lapsele ühist kvaliteetaega vanematega. Vanem saab olla abiks juhendi jälgimisel ning keerulisemate sammude tegemisel. Lisaks on lapsevanemal ka endal hea võimalus meelde tuletada kunagi koolis õpitut ning seda vingete katsete abil meelde tuletada, kuidas näeme teadust igapäevaelus. 

Seekord ei ole kastis ainult teaduskatsed ja -meisterdused. Põrsakeste sõbrad PocketDiscist on kasti enda poolt pannud ka väikese lendava taldriku, mille saab täitsa omale! Siis on võimalik hiljem õues ka koos sõpradega lennutamas käia. Kastis olevast teadusvihikust saab laps loomulikult ka teada, miks need lendavad taldrikud ikkagi lendavad ja päris taldrikute moodi alla ei kuku.

Mis on Pocketdisc™?

Pocketdisc™ (https://pocketdisc.co/) on noorte seas populaarne silikoonist lendav disc, mida saavad kasutada nii teadus- kui spordihuvilised alates 4. eluaastast. Pocketdisci eesmärk on noored liigutama panna ka trennivälisel ajal. Kolme Põrsakese tiim aga õpetab lastele märkama ümbritsevat maailma ägedate teaduskatsete abil. Kaks kärbest ühe hoobiga!

Pocketdisc™ on võimalik visata nii sise- kui välitingimustes. Ühtlasi on võimalik sellega sooritada trikiviskeid, mida sotsiaalmeedias sõpradega jagada.

Siiani on pocketdisc™ väga tugevalt kasutusele võetud just discgolfi ringkonnas, kus seda kasutatakse lastele discgolfi tutvustamiseks. Toode pole sobilik mitte ainult väikestele, vaid ka suurtele disci sõpradele. Sellega on võimalik eeskäe viset harjutada.

Just eeskäe viset ehk maakeeli lutsu viske tehnikat kasutataksegi pocketdisc™ viskamiseks. Esialgu võib see tunduda totter, aga palju loeb visketehnika juures see, kui tugevalt ja kuidas Sa discist kinni hoiad. Lisainfot visketehnika kohta leiad siit – https://www.youtube.com/watch?v=hYQ3aMNLGZQ&t=1s&ab_channel=pocketdisc

Lennundus on põnev teema ning oluline maailma toimimiseks. Lennuvahendeid ei ole vaja ainult selleks, et saaksime talvel soojale maale puhkama minna, vaid ka selleks, et erinevaid kaupasid meile kaugetest riikidest kohale tuua või et päästeamet saaks vajadusel inimestele kiiresti kaugele appi minna. Selle eelduseks on aga see, et me mõistame, kuidas lennukid ja muud  lennuvahendid  õhus  püsivad.  Lisaks   aitavad   head  teadmised   sellest   vallast   meil arendada tulevikus uusi, kiiremaid ja ka näiteks loodussõbralikemaid lennumasinaid. 

Kuidas Pocketdisc™ ja Kolm Põrsakest üksteist leidsid?

Tutvus Pocketdisci ja Kolme Põrsakese tegevjuhi vahel sai alguse juba paar aastat tagasi ühise koostöö projekti käigus. Teades Kolme Põrsakese visiooni ja eesmärki, võttis Pocketdisc Kolme Põrsakesega ühendust ja ilma pikema jututa oli koostöö kokku lepitud.

Seega palju edu kõikidele põnevil teadlastele ning kõrget lendu!

Postituse autor: Carmel Kuusk

Kolme Põrsakese infokiri

Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.