fbpx

99. Seisame topsi peal

Kui astusime papptopsi peale, läheks see kindlasti kortsu ja katki. Või kas ikka läheb?

Vahendid
vähemalt 20 papptopsid
kandik

a. Lao topsid tagurpidi põrandale kandiku kujuliselt. Ära tee lihtsalt piirjoont vaid täida kandiku suurune ala kogu selle ulatuses topsidega.
b. Keera ka kandik tagurpidi ja aseta topside peale.
c. Tõsta laps kandiku peale seisma. Kuidas suudavad topsid lapse raskust kanda?

Topsid ei vaju kokku, sest topsidest moodustuv toetuspind on väga suur ning tänu kandikule ja topside kujule jaotub lapse raskus nende peale enam-vähem ühtlaselt. Kui prooviksime seista näiteks kahe topsi peal, ei oleks nad piisavalt tugevad, et lapse raskust kanda. Kandik aitab aga kogu raskuse kõikide topside peale ära jaotada ning mitu topsi korraga suudavad lapse raskust kanda.

Lisaks eelnevale võid lapsele näiteks tuua lume peal kõndimise ning kelgutamise. Kui kõnnime lumele, vajuvad meie jalad päris palju sisse. Seda sellepärast, et kogu meie raskus toetub ainult jalgade alusele pinnale. Kui kelgutame, vajub kelk lume sisse oluliselt vähem, sest sama suur raskus jaotub ära palju suurema pinna peale.

 

Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, ning kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!