98. Õhupallist ralliauto

Õhupallist saab üllatavalt võimeka mootri. Ei usu? Proovime järgi!

Vahendid

 • 10 x 15 cm pappitükk
 • õhupall
 • 3 kõrt
 • teip/kleeplint
 • käärid
 • 2 puidust grillvarrast

Juhend

 1. Lõika paiptükist välja 4 umbes 2 cm läbimõõduga ringi. Nendest saavad ralliauto rattad. Ülejäänud papitükist saab auto alus.
 2. Kleebi kaks kõrt ülejäänud papitüki alla, umbes sinna kus rattad peaksid asetsema. Kui kõrtel on painduvad osad, lõika need enne kleepimist ära.
 3. Pane kõrtest läbi grilltikud ning torka kummagi tiku mõlemasse otsa eelnevalt välja lõigatud papist ketas.
 4. Nüüd puhu õhupall täis ja lase sellel uuesti tühjaks minna. Seejärel torka kolmas kõrs õhupalli otsast sisse ning teibi kinni. Õhupalli peab saama läbi kõrre täis puhuda.
 5. Teibi kõrega õhupall ralliauto kere peale (ratastest teisele poole). Võid teipida sama koha pealt, kus kõrs on õhupalliga ühendatud, kuid kindlasti jälgi, et õhupalli saaks läbi kõrre endiselt täis puhuda.
 6. Ralliauto sõidutamiseks puhu õhupall läbi kõrre täis, hoia kõrrest kinni, pane auto põrandale ning lase kõrrest lahti. Auto hakkabki sõitma!
  Seletus

  Tegemist on mänguautoga, mille mootoriks on õhupall. Õhupallist läbi kõrre välja tulev õhk liigub ühes suunas, mis paneb auto liikuma täpselt vastupidises suunas.

  Lisaks eelnevale võid lapsele näiteks tuua lihtsalt õhupalli tühjenemise. Alati lendab see minema puhumise ots tagapool. Seda sellepärast, et õhupall liigub sellest väljuva õhuga täpselt vastupidises suunas. Antud katse puhul anname õhule aga kindla suuna ette ning õhupall ei saa lihtsalt niisama minema lennata.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!