97. Isetehtud õhukahur

Kas õhku saab tulistada? Saab küll! Meisterdame ise õhukahuri.

Vahendid

 • papp- või plasttops
 • õhupall
 • käärid
 • teip/kleeplint
 • teeküünlad
 • tikud

Juhend

 1. Meisterda õhukahur. Selleks lõika ära papptopsi põhi Siis võta õhupall, seo (tühjana) kinni ning lõika ära teine ots (mitte kinniseotud vaid täituv ots). Venita õhupall topsi äralõigatud otsa peale. Kinnita õhupall teibiga topsi külge. Kahur ongi valmis!
 2. Süüta laual mõned teeküünlad. Vii topsi avatud ots leegi lähedale, tõmba kahuri tagaotsas olev õhupall pikalt pingule ning lase uuesti lahti. Õhupahvakas topsist kustutab küünla.
 3. Võite proovida küünlaid kustutada ka erinevalt kaugustelt. Samuti proovige ümber puhuda erinevaid kergeid esemeid, näites teist papptopsi vms.
  Seletus

  Teatavasti saab küünlaid lihtsalt puhudes väga edukalt kustutada. See juhtub sellepärast, et võtame tule ümbert ära vaba hapniku, mida tuli põlemiseks vaja. Ka siin toimub sama asi. Õhk tuleb kiiresti topsist välja ning tuli kustub. Samuti võtab õhujuga ära küünlalt põlemiseks vajaliku temperatuuri.

  Puhudes saab ju küünlaid kustutada ning puhumine ei ole ju midag muud, kui õhu liikumine. Siin paneb õhupall õhu kiiresti liikuma ning küünal puhutakse selle tõttu ära.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!