96. Newtoni pärlikee

Paneme pärlikee purgist lausa välja lendama.

Vahendid

 • rippvanik (kuuse kaunistamiseks mõeldud kett)
 • klaas/purk

Juhend

 1. Valmista anum koos vanikuga ette. Selleks hakka vanikut ühest otsast anumasse „söötma“. Seda ei saa lihtsalt anumasse asetada, sest vanikus ei tohi olla ühtegi sõlme. Vastasel juhul katse ei tööta. Soovi korral võid väikese lindijupiga ka vaniku otsad ära märkida, et katset lihtsam läbi oleks viia.
 2. Võta vaniku otsast kinni, tõsta see üle anuma ääre ja tõmba kerge randmeliigutusega kett voolama.
  Seletus

  Katse seletab hästi inertsi. Inerts on keha omadus säilitada väliste jõudude puudumisel oma paigalseis või liikumine. Tõmmates keti otsa purgist välja, sunnime seda liikuma. Esimene helmes tõmbab teise kaasa, teine tõmbab kaasa kolmanda jne. Mida rohkem helmeid klaasist välja jõuab, seda kiiremaks liikumine muutub ning helmed hakkavad järjest kõrgemalt läbi käima, sest Newtoni seaduse kohaselt liigub keha nii kaua ühes suunas kuni teda tõmmatakse teises suunas. Kui pärleid on klaasis vähe, saavad nad kauem üles liikuda (ehk nad jõuavad rohkem hoogu koguda) ning pärlitest tekkiv kaar muutub järjest suuremaks. Kui teised pärlid (ja gravitatsioon) neid teisele poole ei tõmbaks, siis lendaks nad lihtsalt klaasist välja.

  Lisaks eelnevale seletusele võid lapsele ka näiteks tuua autos sõitmise. Kui auto järsku pidurdab, kaldume me kõik ettepoole, sest meie kehad tahavad samal kiirusel edasi sõita. Kui auto keerab paremale, kaldume meie vasakule, sest meie kehad tahavad samas suunas nagu enne edasi liikuda. Kui auto äkiliselt koha pealt sõitma hakkab, tekib tunne, nagu oleksime istmesse surutud, sest meie kehad tahavad paigal püsida. Siingi katses tõmbame keti eelnevalt üles ning ta tahaks seda teekonda jätkata, kuid teda sunnib allapoole liikuma maa gravitatsioon ja teised pärlid.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!