fbpx

95. Pärmiõhupalli

Saame teada, mida tähendab taigna “kergitamine” ning mis või kes seda põhjustab.

Vahendid
4 õhupalli
4 plastpudelit
4 pakki kuivpärmi
lehter
teelusikas
vesi
suhkur
a. Vala igasse pudelisse 1/5 jagu kuuma, umbes 40 kraadist vett.
b. Raputa igasse pudelisse 1 pakk kuivpärmi.
c. Nüüd lisa igasse pudelisse suhkrut järgnevalt: esimesse pudelisse 3 teelusikat, teise pudelisse 2 tl, kolmandasse pudelisse 1 tl ning neljandasse ei pane üldse suhkrut. Keera järjest igale pudelile korgid peale ning loksuta korralikult. Ära pudelite järjekorda sassi aja!
c. Nüüd pane iga pudeli peale õhupall ning jätke pudelid mitmeks tunniks seisma. Vahepeal käige piilumas, mis pudelitest saanud on.
Õhupallid täituvad, sest pärm tekitab oma elutegevusega süsihappegaasi. Pärmiseen toitub suhkrust ning tema toitumise kõrvalproduktiks on gaasi eraldumine. Mida rohkem on suhkrut, seda rohkem on pärmiseenel “süüa” ning seda aktiivsem on ka tema elutegevus.

Oled kuulnud, kuidas ema või vanaema ütleb, et jätab taigna kerkima? See tähendab seda, et ta on taignale lisanud seent – pärmiseent, mis tegelikult taigna sees elab. Nagu meiegi, peab seen elamiseks sööma ning seejärel ennast kergendama. Tainas kerkib ning õhupallid täituvad, sest seen tekitab oma elamisega jääkaineid, mis samuti ruumi võtavad.

 

Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, ning kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!