91. Veest köielkõndija

Paneme vee köiel kõndima.

Vahendid

 • vesi
 • nöör
 • morsikann
 • kauss
 • kleeplint/teip

Juhend

 1. Lase morsikann vett täis.
 2. Võta umbes 40 cm pikkune nöör.
 3. Üks nööri ots aseta kausi põhja hoia seda seal teise käega kinni. Soovi korral võid nööri kausi põhja ka teibiga kinnitada. Seejärel võta kann ja teine nöör ots ühte kätte nii, et hoiad nööri ühte otsa pöidlaga kannu sanga peal kinni. Lõpuks peab nöör jooksma nii: kannu sang, kannu tila ja kausi põhi.
 4. Nüüd tõmba nöör pingule ja hakka vett vaikselt mööda nööri valama. Vesi jooseb mööda nööri kaussi.
  Seletus

  Vesi jookseb mööda nööri, sest see on vee jaoks kõige lihtsam tee. Kui vesi tahaks maha joosta, peaks ta lõhkuma oma pindpinevust. Mööda nööri joostes saab ta aga oma pindpinevuse säilitada ning kuna see meeldib veele oluliselt rohkem, lähebki ta ilusti mööda nööri alla kaussi.

  Siin võid lapsele tuua näiteks jõed. Selle asemel, et voolata sirgjooneliselt, lookleb jõgi kord ühele, kord teisele poole. Seda sellepärast, et nii on talle kõige lihtsam, sest kunagi jõe tekkides oli sealt lihtne läbi murda. Sama on a selle katsega, veel on oluliselt lihtsam mööda nööri alla voolata, kui omapead uudistama minna, sest nöör on tal juba teena ees.

   

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!