90. Tornaado veepurgis

Lihtne, kuid efektseid visuaale pakkuv katse.

Vahendid

 • läbipaistev purk (kaanega)
 • nõudepesuvahend
 • käsitöö sädelus

Juhend

 1. Vala purki vett. Jäta umbes 2 cm jagu vaba ruumi.
 2. Lisa veele natuke nõudepesuvahendit ning teelusika jagu sädelust.
 3. Keera purk korralikult kinni ning raputa nõudepesuvahend vahule.
 4. Et purgis tornaado tekitada, tee sellega lihtsalt raputamise asemel ringjaid liigutusi ehk keeruta ning seejärel aseta lauale.
  Seletus

  Esmapilgul võib tunduda, et mis see siis ära ei ole. Võin ka lihtsalt purki vee panna, seda keerutada ja saangi tornaado. Tegelikult on siiski nõudepesuvahendi lisamine väga tähtis. Tornaado saab purgis tekkida, kui suudame tekitada õhu, mis tornaado keskelt väljub. Seda on kõige lihtsam tekitada nõudepesuvahendiga, mis oma mullides ju õhku kinni hoiab. Nõudepesuvahend on segunenud veega ning seda loksutades lööb see vahtu. Nüüd kui vett purgis keerutame, jõuavad vahu mullid tornaado keskmesse, siis plahvatavad ja õhk pääseb neist välja. See kõik on inimsilma jaoks pisut liiga kiire protsess, kuid meie saame nautida tornaadot purgis.

  Proovige esmalt lapsega aru saada, mis on tornaado ning tornaado silm. Kindlasti selgitage, et selline vesitornaado vajab tekkimiseks kinnist ruumi ja õhku. Näiteks vannis mängides on sellist tornaadot keeruline tekitada, küll võime seda teha aga pudelis. Siiski ei kesta pudelitornaado nii kaua, sest erinevalt nõudepesuvahendiga segadut vee puhul, ei toimu seal õhu järk-järgulist “vabanemist”.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!