9. Topsidest lennumasin

Vähem kui minuti aega võttev meisterdamine. Rõõmu pakub see aga kindlasti kordades rohkem kui ainult minuti.

Vahendid

 • 2 papptopsi
 • 10 cm kummipael
 • maalriteip/kileteip

Juhend

 1. Pane topsid omavahel põhjapidi kokku ning tõmba 2-3 tiiru teipi põhjade ümber, et topsid omavahel niimoodi kokku jääks. Lennumasin ongi valmis!
 2. Võta kokkukleebitud topsid ühte kätte ning aseta umbes silmade kõrgusele. Teise kätte võta kummipael ning keri topside kokkulebitud koha ümber. Viimane ots venita endast eemale pikaks ning lase topsidest lahti. Vaata kuidas topsid lendavad! (Kui kummipael võtta ei ole, võid ka 3-4 rahapakikummi omavahel ühendada).
 3. Ära heitu, kui esimese katsetsega välja ei tule! Harjutamine teeb meistriks! Soovi korral võib topsid ka kaunistada.
  Seletus

  Topsid lendavad, sest kummiketti selle ümber lahti lastes tekitavad topsid oma keerlemisega enda ümber õhuvoolu, kus parasjagu topside peal olev õhk liigub kiiremini, kui topside all olev õhk. Kõrgema rõhuga õhk paneb topsid kergelt ülespoole liikuma.

  Esmalt seleta lapsele, et õhk koosneb osakestest. Kui õhk ei liigu, jagub neid osakesi igale poole enam-vähem võrdselt. Kui me aga topsi lahti laseme, hakkab see tiirlema ning paneb ka enda ümber oleva õhu liikuma. Liikuvas õhus ei jagu õhu osakesi aga enam võrdselt ning topsi alla, kus on neid osakesi nüüd vähem, liiguvad ülejäänud ruumis olevad õhuosakesed, kes tahavad tekkinud tühimikku täita. Loodus ju tühja kohta ei salli. Topsi alla liikunud osakesed on aga piisavalt tugevad, et topsid üles tõsta ja hetkeks lendama panna.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid katseid koos vahenditega?

  Põnevates tegevuskastides on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese tegevuskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!