88. Teekotirakett

Katse, mis paneb küsima, kas võlukunst on äkki ikka võimalik. Ei, tegemist on lihtsa ning loogilise teadusega.

Vahendid

 • teekott (mitte püramiidi või ringi kujuline)
 • tikud
 • taldrik

Juhend

 1. Lõika teekoti ülemine ots koos nööriga ära. Tühjenda teekoti sisu ning säti teekott ilusaks silindriks.
 2. Pane teekotist tehtud silinder taldrikule oma otsa peale seisma.
 3. Tõmba tikk põlema ning süüta teekotti ülemisest otsast. Kui teekott on piisavalt põlenud, tõuseb viimane ots lae poole lendu, enne kui täielikult põleb.
  Seletus

  Teame, et soe õhk liigub ülespoole ning külm õhk vajub alla. Teekotti põletades tekitame teekoti ümber sooja õhku, mis hakkab ülespoole liikuma. Kui teekott on piisavalt põlenud, on see küllalt kerge, et sooja õhuvooluga kaasa minna ning sellepärast tõusebki teekott lendu.

  Kas oled kunagi saunas tundnud, kuidas ülemisel astmel istudes on hoopis palavam kui allpool? Seda sellepärast, et soojem õhk on külmast kergem ning liigub ülespoole. Kas siin katses juhtub samamoodi. Põlev teekott soojendab õhku enda ümber ning soojendatud õhk hakkab ülespoole liikuma. Kui teekott on juba piisavalt põlenud, muutub see nii kergeks, et ülespoole liikuv õhk tõmbab selle endaga kaasa.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!