fbpx

86. Paberist trumm

Pille saab valmistada peaaegu kõigest. Omamoodi trummi saab ka näiteks paberist.

Vahendid
A5 koopiapaber
käärid
liim
pliiats

a. Lõika A5 paberi lühemast äärest ära umbes 1 cm laiune riba, KUID jäta keskele umbes 1 cm laiune tipp. Ehk järelikult lõika mõlemalt poolt ära riba, jättes keskelt lõikamata.
b. Keera paber ümber pliiatsi torusse nii, et lühem äär koos eelnevalt alles jäetud tipukesega oleks toru otsas. Eemalda pliiats ning liimi toru paberi äärest kinni, et see uuesti lahti ei saaks rulluda.
c. Murra torus olev otsake pabertoru otsa ette.
d. Trummi mängimiseks tõmba katmata otsast õhku järsult sisse.
Paugu taoline heli tekib, sest õhk surutakse väga kiiresti kokku. Tegu on sama efektiga, mida annab käte plaks. Surume õhu oma käte vahel väga kiiresti kokku ning saamegi paugu!

Oled kunagi mõelnud, kuidas tekib plaksutades heli? See juhtub sellepärast, et surume väga palju õhk korraga väga kiiresti oma käte vahele kokku. Heli pole midagi muud, kui õhu lainetamine, mis paneb omakorda vibreerima kile meie kõrvas ning kuulemegi heli. Ka selles katses paneme õhu lainetama, aga teeme seda väga kiiresti. Kui suudame õhu piisavalt kiiresti lainetama panna, kuulemegi pauku!

 

Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, ning kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!