85. Värviline spiraal

Tõelist silmailu pakkuv vahva mänguasjake, mida lapsega koos meisterdada on veel eriti vahva.

Vahendid

 • traat
 • pliiats
 • erinevat värvi kõrred
 • käärid

Juhend

 1. Lõika igast kõrrest umbes 0,5 cm pikkused jupid.
 2. Keera umbes 40 cm jagu traati ümber pliiatsi spiraaliks. Esmalt lükka spiraalt pliiatsi peal kokku, siis võta pliiats ära ning tõmba mõlemast otsast spiraal uuesti laiali. Lõpuks peab jääma umbes 30 cm pikkune kergelt spiraalis traat. Üks traadi otstest keera rõngasse.
 3. Teisest otsast hakka traadi otsa laduma eelnevalt lõigatud kõrrejuppe. Pane järjest 3-4 ühte värvi juppi, siis vaheta värvi jne. Kui oled umbes 1/3 traadist kõrrejuppidega katnud, keera ka see teine traadi ots rõngasse, et kõrrejupid traadi pealt maha ei libiseks.
 4. Mängimiseks keera lihtsalt traati üht- ja teistpidi ning vaadake, kuidas kõrred ussina alla jooksevad.
  Seletus

  Miks näeme kõrrejuppe ühtlase roduna või ussina mööda spiraali all roomamas? Sellepärast, et kõrred liiguvad liiga kiiresti. Meie silmad ei suuda eraldada kõrte erinevat asukohta vaid aju paneb pildid kokku üheks ühtlaseks liikumiseks.

  Lisaks eelnevale seletusele võid lapsele näiteks tuua autoratta pöörlemise. Kui jälgime sõitva auto ratast, ei näe seal erladi ilukilbi detaile vaid ühtlast ringjoont, mille tekitab kõige tumedama detaili iire ringis liikumine.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!