fbpx

84. Hambaork serval

Kui restoranis läheb söögi ootamisega pisut kauem, siis miks mitte teha üks lõbus teaduskatse.

Vahendid
hambatikk
kahvel
lusikas
joogiklaas

 

a. Ühenda omavahel kahvel ja lusikas surudes lusika otsapidi kahvli orade vahele.
b. Pane hambatikk läbi kahvli orade ning seejärel aseta hambaork (külili) klaasi serva peale koos lusika ja kahvliga püsima.
c. Katse vajab pisut proovimist, et leida täpselt õige hambaorgi asend. Ära sellest heitu!
Miks püsib kogu “moodustis” klaasi serval tasakaalus? Kui proovime näiteks lihtsalt hambaorki klaasi servale püsima panna, siis see meil ei õnnestu. Selle katse võtmesõnaks on raskuse lisamine. Paneme hamaborgi külge rippuma kahvli ning lusika, mis tõmbavad orki allapoole. Siin on samuti oluline märgata, kuidas kahvel ja lusikas ei ripu mitte otse, vaid kalduvad klaasi poole. Sellest tulenebki, et orki tiritakse otse klaasi poole ning kuna ta klaasist läbi minna ei saa, jäävad kahvel ja lusikas lihtsalt tema külge rippu.

Lisaks eelnevale seletusel võid lapsele näiteks tuua n-ö jonnipunni mänguasja. Olenemata sellest kui palju seda külili lükkame, tuleb mänguasi ikka püsti tagasi.

 

Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, ning kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!