80. Külm ja kuum vesi

Kas külm ja kuum vesi erinevad lisaks temperatuurile üksteisest kuidagi veel? Katsetame järele!

Vahendid

 • 4 ühesugust läbipaistvat klaasi
 • kuum vesi
 • külm vesi
 • siirup/toiduvärv
 • 2 kartongi

Juhend

 1. Täida kaks klaasi triiki kuuma veega ning kaks klaasi külma veega. Kuuma veega klaasidele lisa siirupit või toiduvärvi.
 2. Kata kartongiga üks kuuma vee klaas, keera klaas tagurpidi ning aseta ühe külmaveeklaasi peale. Jälgi, et klaasid oleksid kohakuti. Eemalda hoolikalt klaaside vahelt kartong. Natuke vett võib maha minna, sellest ei juhtu midagi.
 3. Korda sama teiste klaasidega, kuid seekord aseta külma veega klaas kuuma peale. Jälgige, mis vetega juhtub.
  Seletus

  Veel on erinevatel temperatuuridel erinev tihedus. Külm vesi on tihedam ehk soojast veest raskem. Külm vesi vajub põhja ning soe tõuseb pinnale. Sellepärast ei juhtu midagi, kui asetame kuuma veega klaasi külma peale, sest kergem vesi on raskema peal. Kui teeme aga vastupidi, hakkavad veed segunema, kuni kogu segu ulatuses on temperatuur ühtlane.

  Oleme kõik kunagi palava ilmaga järves ujunud. Arvatavasti oleme tundnud ka seda, kuidas järves on pinna peal vesi soojem kui allpool. Seda sellepärast, et soe vesi on kergem kui külm vesi. Sellepärast ei segune ka selles katses veed, kui soe asetada külmema peale.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!