8. Hõljuv pinksipall

Ilmselt üks lihtsamaid teaduskatseid üldse. Rõõmu pakub see aga üllatavalt kauaks.

Vahendid

 • föön
 • ping-pong pall

Juhend

 1. Käivita föön (suurima võimaliku tugevusega), suuna õhujuga ülespoole, aseta ping-pongi pall õhujoa sisse ning lase pallist lahti.
  Seletus

  Katse seletab Bernoulli printsiipi – voolava gaasi või vedeliku rõhk on suurem nendes piirkondades, kus õhujoa kiirus on väiksem, ja väiksem seal, kus kiirus on suurem. Teame, et õhk tahab alati liikuda kõrgema rõhuga kohast madalama rõhuga kohta. Kui paneme fööni käima, on õhujoa sees madalam rõhk, toas seisev õhk on kõrgema rõhuga. Toas olev õhk tahab liikuda fööni poole ning sellega sunnib palli ühe koha peal püsima või edasi-tagasi “kiikuma”.

  Lastele seletame seda nii: Õhk koosneb osakestest. Kui õhk ei liigu, jagub neid osakesi igale poole enam-vähem võrdselt. Kui me aga fööni tööle paneme, tekitame ise tuule ja sunnime õhuosakesi liikuma ehk neid ei jagu enam igale poole võrdselt vaid ajame neid föönist eemale. Kuna mujal ruumis on nüüd rohkem osakesi, siis tahavad need liikuda tagasi fööni suunas, et asendada just fööni juurest eemale tõugatud osakesi. Need tagasi liikuvad osakesed suruvad ka palli endaga kaasa ning pall jääb õhujoa sisse kinni.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid katseid koos vahenditega?

  Põnevates tegevuskastides on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese tegevuskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!