79. Kaks tikku

Esmapilgul ei tundu see katse midagi erilist. Tulemus on aga väga üllatav.

Vahendid

 • 2 tikutopsi

Juhend

 1. Võta ühest topsist 2 tikku. Üks tikk pane topsi äärde püsti seisma (sulge topsi kaas piisavalt, et tikk jääk topsi ja selle kaane vahele kinni). Vajadusel võid tikku ka läbi topsi kaane suruda.
 2. Teine tikk pane diagonaalis esimese tiku peale toetuma, nii et väävliga osad on omavahel koos.
 3. Võta teisest topsist tikk, süüta põlema ning seejärel pane põlema tikk, mis toetub esimese tiku peale. Ära süüta mitte väävliosa juurest, vaid tiku keskelt. Lase natuke põleda ning kui leek jõuab alumisele topsile liiga lähedale, puhu tuli ära. Miks kaardub diagonaalselt toetunud tikk hoopis ülespoole?
  Seletus

  Trikk peitub toetuva tiku keskelt põlema panemises. Pannes niimoodi tiku põlema, põletame suurema osa tikust ja tema massist kohe ära ning hetkel, mil leek jõuab väävlini, on tikk juba suuremas jaos ära põlenud. Kui leek väävliteni jõuab, lähevad mõlema tiku väävlid samaaegselt põlema, tekitades korraga palju kuumust. Selle kuumuse tagajärjel “kleepuvad” tikuotsad kokku ning juba põlenud tikul ei ole piisavalt massi, et sellega tekkinud “ühendus” lahti rebida ja maha kukkuda.

  Lisaks eelnevale seletusele juhi lapse tähelepanu ka kindlasti sellele, et süütasid tiku just keskelt. Kui oleksime tikud otse väävli juurest süüdanud, oleks diagonaalne tikk veel siiski piisavalt raske olnud, et lihtsalt põlemise järel maha kukkuda.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!