fbpx

79. Kaks tikku

Esmapilgul ei tundu katse midagi erilist. Tulemus aga väga üllatav.

Vahendid
2 tikutopsi
a. Võta ühest topsist 2 tikku. Üks tikk pane topsi äärde püsti seisma (sulge topsi kaas piisavalt, et tikk jääk topsi ja selle kaane vahele kinni). Vajadusel võid tikku ka läbi topsi kaane suruda.
b. Teine tikk pane diagonaalis esimese tiku peale toetuma, nii et väävli osad on omavahel koos.
c. Võta teisest topsist tikk, süüta põlema ning seejärel pane põlema tikk, mis toetub esimese tiku peale. Ära süüta mitte väävliosa juurest, vaid tiku keskelt. Lase natuke põleda ning kui leek jõuab alumisele topsile liiga lähedale, puhu tuli ära. Miks kaardub diagonaalselt toetunud tikk hoopis ülespoole?
Trikk peitub toetuva tiku keskelt põlema panemises. Pannes niimoodi tiku põlema, põletame suurema osa tikust ja tema massist kohe ära ning hetkel, mil leek jõuab väävlini, on tikk juba suuremas jaos ära põlenud. Kui leek väävliteni jõuab, lähevad mõlema tiku väävlid samaaegselt põlema, teitades korraga palju kuumust. Selle kuumuse tagajärjel “kleepuvad” tikuotsad kokku ning juba põlenud tikul ei ole piisavalt massi, et sellega tekkinud “ühendus” lahti rebida ja maha kukkuda.

Lisaks eelnevale seletusele juhi lapse tähelepanu ka kindlasti sellele, et süütasid tiku just keskelt. Kui oleksime tikud otse väävli juurest süüdanud, oleks diagonaalne tikk veel siiski piisavalt raske olnud, et lihtsalt põlemise järel maha kukkuda.

 

Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, ning kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!