78. Vesivile

Kui vanasti voolisid karjapoisid vilepille pajust, siis meie saame kõrrega hakkama.

Vahendid

 • peenike kõrs
 • käärid
 • klaas
 • vesi

Juhend

 1. Kui kõrrel on painduv osa, lõika see ära. Nüüd lõika kõrt umbes 1/4 pealt. Ära lõika tervenisti läbi, jäta viimane osa lõikamata, et kaks kõrrejuppi oleksid endiselt üksteisega ühendatud.
 2. Vala klaas vett täis.
 3. Torka kõrre pikem osa vette ning lühem osa pane enda huulte vahele.
 4. Hoides kõrreosi üksteisega 90-kraadise nurga all, puhu õrnalt ja pidevalt lühemast kõrreosast sisse. Peaks kostuma vile taoline kahisev heli. Et muuta heli kõrgust, liiguta veeklaasi üles-alla.
  Seletus

  Selle katse juures peitub saladus kõrte omavahelises asendis. Lühemas kõrreosast tulev õhk liigub risti üle pikema kõrreosa, pannes vibreerima seal leiduva õhusamba. Heli pole aga midagi muud, kui õhu korrapärane lainetamine, mis jõuab meie kõrva ja kuuleme seda helina. Vile kõrgus sõltub sellest, kui palju õhku pikemas kõrreosas on. See sõltub aga omakorda sellest, kui sügavale veeklaasi oled kõrre pistnud.

  Siinkohal on paslik seletada lapsele flöödi toimimise põhimõtet. Kui vajutame auke flöödi peal, muudame selle osa pikkust, kus õhk saab edasi-tagasi kõikuda. Mida pikem see osa on, seda madalam heli tekib. Ka siin toimub sama efekt. Kui vesi täidab peaaegu kogu kõrre, saab õhk vaid väga väikeses osas liikuda ehk heli on kõrge.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!