77. Kanad topsis

Lastena oleme ilmselt kõik teinud topsidest nööritelefoni. Aga sõbra või õe-venna puudumisel ei pea teaduse tegemine veel katki jääma. Saame heli kätte ka ühe topsi korral.

 Vahendid

 • 0,2 l plast- või papptops
 • käärid
 • nöör
 • kirjaklamber
 • vesi

Juhend

 1. Tee topsi põhja keskele pisikene auk.
 2. Lõika nöörist umbes 20 cm pikkune jupp. Seo nöörijupi ühte otsa kirjaklamber.
 3. Pane nöör läbi topsi põhja oleva augu ning tõmba nii kaua, et kirjaklamber topsini jõuab. Kirjaklamber peab jääma topsi sisse ehk topsi käes hoides ripub nöör topsi põhjast alla.
 4. Tee sõrmeotsad kraani all pisut märjaks.
 5. Hoia topsist kinni ning teise käega tõmba mööda nööri allapoole. Proovi ka tõmmata järk-järgult ehk tõmba – jäta seisma – tõmba.
  Seletus

  Sõrm liigub mööda nööri alla katkendlikult – jääb kinni, libiseb, jääb kinni ja jälle libiseb. See paneb aga vibreerima topsi, mis omakorda paneb vibreerima õhu enda sees ja ümber. Õhu vibratsioonid jõuavad meie kõrva helina.

  Lisaks eelnevale seletusele võid lapsele näiteks tuua ka nööritelefoni katse. Ka seal paneb nöör vibreerima õhu topsi sees ja meie kuuleme seda helina. Nüüd aga paneme meie oma tõmbamisega vibreerima nööri ning seejärel juba jällegi õhu topsi sees.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid katseid koos vahenditega?

  Põnevates tegevuskastides on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese tegevuskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!