fbpx

77. Kanad topsis

Lastena oleme ilmselt kõik teinud topsidest nööritelefoni. Aga sõbra või õe-venna puudumise korral ei pea teaduse tegemine veel katki jääma. Saame heli kätte ka ühe topsi korral.

Vahendid
0,2 l plast- või papptops
käärid
nöör
kirjaklamber
vesi

a. Tee topsi põhja keskele pisikene auk.
b. Lõika nöörist umbes 20 cm pikkune jupp. Seo nöörijupi ühte otsa kirjaklamber.
c. Pane nöör läbi topsi põhja oleva augu ning tõmba nii kaua, et kirjaklamber topsini jõuab. Kirjaklamber peab jääma topsi sisse ehk topsi käes hoides ripub nöör topsi põhjast alla.
d. Tee sõrmeotsad kraani all pisut märjaks.
e. Hoia topsist kinni ning teise käega tõmba mööda nööri allapoole. Proovi ka tõmmata järk-järkult ehk tõmba-jäta seisma-tõmba.
Sõrm liigub mööda nööri alla katkendlikult -jääb kinni, libiseb, jääb kinni ja jälle libiseb. See paneb aga vibreerima topsi, mis omakorda paneb vibreerima õhu enda sees ja ümber. Õhu vibratsioonid jõuavad meie kõrva helina.

Lisaks eelnevale seletusele võid lapsele näiteks tuua ka nööritelefoni katse. Ka seal pani nöör vibreerima õhu topsi sees ja meie kuulsime seda helina. Nüüd aga paneme meie oma tõmbamisega vibreerima nööri ning seejärel juba jällegi õhu topsi sees.

 

Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, ning kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!