76. Laulvad klaasid

Ettevalmistus võtab pisut aega, kuid tulemus on üllatav. Katse seletab hästi heli olemust ning levimist.

Vahendid

 • vesi
 • 2 veiniklaasi
 • hambaork

Juhend

 1. Vala kahte klaasi vett. Kui kasutad samasuguseid klaase, vala mõlemasse umbes sama palju vett. Erinevate klaaside puhul lisa väiksemasse klaasi vähem ning suuremasse rohkem.
 2. Kasta näpp klaasis märjaks ning hakka märja näpuga klaasi serval ringe tegema. Korda sama tegevust ka teise klaasiga. Kui klaasid helisevad samal kõrgusel, võid liikuda järgmise sammu juurde. Kui klaasid helisevad erinevatel kõrgustel, vala klaasidesse vett juurde või hoopis vähemaks, et klaaside helinad samale kõrgusele saada.
 3. Aseta klaasid üksteisest umbes 1 cm kaugusele. Ühe klaasi servale aseta hambaork, teise klaasi peal tee sarnaselt eelmise sammuga ringe ning pane klaas laulma. Mis juhtub hambaorgiga esimese klaasi serval?
  Seletus

  Esmalt, miks klaasid niimoodi laulma hakkavad? Klaasid “laulavad”, sest oma märga sõrme mööda klaasi serva libistades jääb see esmalt sinna kinni ning siis libiseb edasi. Selline kinni jäämine ja uuesti libisemine toimub kõik väga kiiresti, meie seda tähele ei pane, kuid see on piisav, et klaas vibreerima panna. Klaasi vibratsioon paneb omakorda vibreerima vee ning õhu klaasis ning tulemuseks on ühtlane kõrge heli. Miks aga hambaork teise klaasi serval vibreerima hakkab? Siin peitubki põhjuks, miks oli katse õnnestumiseks vaja, et klaasid samal kõrgusel heliseksid. Kui üks klaas heliseb, vibreerib see teatud sagedusel. Kuna ka teise klaasi vibreerimise sagedus on esimesega sama, hakkab see esimesele klaasile lähedal olles kaasa vibreerima. See vibratsioon on piisav, et kerge hambaork värisema panna.

  Lisaks eelnevale seletusele võid näiteks tuua ka ühe teise nähtuse, mida lapsena tihti juhuslikult avastatakse. Nimelt, kui tolmuimeja käib ning ise teatud kõrgusel häält teha, tundub mingil hetkel, et selline “undamine” on väga mõnus. See juhtub sellepärast, et meie häälepaelad vibreerivad sama kiiresti, kui paneb õhu lainetama tolmuimeja. Proovige kindlasti järele ning leidke oma tolmuimeja “hääl” üles.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!