75. Mull mulli sees

Proovime seebimullid üksteise sisse saada.

Vahendid

 • vesi
 • klaas
 • lai kõrs
 • supilusikas
 • nõudepesuvahend

Juhend

 1. Tee valmis mullilahus. Selleks vala klaasi umbes 240 ml vett ning 2 supilusikat nõudepesuvahendit. Sega korralikult.
 2. Enne mullitamist kata laud (või mõni muu sile alus) mullilahusega (tee umbes 20 cm läbimõõduga ring). Laud ei pea sellest ujuma, kuid peab olema nähtavalt märg.
 3. Kasta üks kõrre ots võimalikult sügavale lahuse sisse ning puhu laua peale esimene mull. See mull peaks tulema kõige suurem.
 4. Kasta kõrs uuesti võimalikult pikalt mullilahusesse, pane kõrreots vaikselt esimese mulli sisse ning puhu järgmine mull.
 5. Vaadake, kui palju mulle suudate üksteise sisse puhuda. Oluline on, et mulli sisse minev osa kõrrest oleks alati üleni mullilahusega kaetud.
  Seletus

  Miks seebiveest mullid üldse tekivad? Nõudepesuvahend vähendab vee pindpinevust – vee omadust oma osakesi alati “kokku tõmmata”. Kui üritaksime tavalisest veest mulle teha, tõmbaks vee pindpinevus selle lihtsalt tilkadeks kokku. Kui pindpinevust on aga vähendatud, saavad veeosakesed üksteisest kaugemale minna ning mull saab moodustuda.

  Tavalisel veel on omadus olla väga kokkuhoidev. Kui tundub, et üks tilk vett tahab eemale minna, tõmbavad teised tilgad ta alati enda poole tagasi ning veest suuri mulle just sellepärast ei saa. Kui paneme vette aga nõudepesuvahendit, sunnib see veetilgakesi käest lahti laskma ning saamegi puhuda suuremaid mulle, sest kõik tilgakesed ei pea kohe teiste tilkade juurde tagasi minema.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!