74. Tikupakitorn

Tuntud laudlina ära tõmbamise trikki teame filmidest ilmselt kõik. Selle lihtsama versiooniga saame teada, kuidas ja kas see päriselt ka võimalik on.

Vahendid

 • vähemalt 4 pakki tikke
 • joonlaud

Juhend

 1. Lao tikupakid üksteise peale virna (kõige suuremad tahud puutuvad omavahel kokku).
 2. Küsi lapselt, kuidas oleks võimalik alumine tikupakk kätte saada ilma, et torni kuidagi oma kätega puudutaks. Samuti peab ülejäänud torn püsti jääma.
 3. Avalda saladus: selleks tuleb joonlauaga anda alumise paki külge terav ning järsk löök. Alumine pakk lendab minema ning ülejäänud torn jääb püsima.
  Seletus

  See katse põhineb inertsil. Inerts on keha omadus säilitada väliste jõudude puudumisel oma paigalseis või liikumine. Kõik tikupakid tahavad säilitada oma paigalseisu. Lüües alumist pakki, sunnime seda paigast liikuma. Hõõrdumine kahe erineva tikupaki vahel ei ole aga piisavalt suur, et alumine, ära lendav pakk tõmbaks kaasa enda peal oleva paki.

  Lisaks eelnevale seletusele võid lapsele näiteks tuua autos sõitmise. Kui auto järsku pidurdab, kaldume me kõik ettepoole, sest meie kehad tahavad samal kiirusel edasi sõita. Kui auto keerab paremale, kaldume meie vasakule, sest meie kehad tahavad samas suunas nagu enne edasi liikuda. Kui auto äkiliselt koha pealt sõitma hakkab, tekib tunne, nagu oleksime istmesse surutud, sest meie kehad tahavad paigal püsida.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!