7. Hõljuv kileriba

Teadust saab teha ka kõige igapäevasemate asjadega, näiteks kilekottidega!

Vahendid

 • kilekott (kõige paremini töötavad õhukesed, poodides puuviljade jaoks mõeldud kilekotid)
 • õhupall
 • käärid

Juhend

 1. Lõika kilekotist välja ring. Selleks lõika ära koti põhi ja sangad.
 2. Puhu õhupall täis ja seo kinni. “Lae” nii õhupall kui ka kileriba ehk hõõru neid vastu villast salli/kampsunit või juukseid. Oluline on, et mõlemad esemed laetakse ühest kohast.
 3. Viska kilekotiriba enda kohale üles ja pane laetud õhupall selle alla.
 4. Katse õnnestumisel peaks kilekotiriba õhupalli kohal hõljuma. Ära heitu, kui katse esimesel korral ei õnnestu. Riba hõljutamine vajab natuke harjutamist.
  Seletus

  Hõõrudes mõlemat, nii õhupalli kui ka kileriba vastu sama villast eset, laeme mõlemad sarnaste laengutega. Sarnased laengud aga tõukuvad ning lastes kergel kilekotiribal kukkuda õhupalli peale, tõukub see sarnaselt laetud õhupallist eemale.

  Esmalt selgita lapsele elektroni. See on imeväike, silmale nähtamatu osake, mille liikumine tekitab elektrit. Neid elektrone leidub kõikjal, õhupallis, meie juustes, kampsunis ja ka soolas ning pipras. Kui hõõrume õhupalli vastu juukseid või kampsunit, kutsume need väikesed eletronid õhupalli pinnale ühte kohta kokku. Lisaks on nendel elektronidel omadus teisest kohast tulnud elektrone enda poole tõmmata ning samast kohast tulnud elektrone endast eemale tõugata. Kui hõõrume kileriba ja õhupalli sama asja vastu, kutusme mõlema asja pinnale sarnased elektronid, mis üksteisest eemale tõukuvad. Nii saamegi kerget kileriba õhupalli kohal hõljutada, sest need tahavad koguaeg üksteisest eemale tõukuda.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid katseid koos vahenditega?

  Põnevates tegevuskastides on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese tegevuskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!