66. Teeme õhust liimi

Uskumatult lihtne, kuid üllatusi täis katse.

Vahendid

 • taldrik
 • majapidamispaber
 • A4 koopiapaber
 • tikud
 • klaas
 • vesi

Juhend

 1. Tee majapidamispaber märjaks ja laota taldrikule.
 2. Pane tükk koopiapaberit klaasi (umbes 8×8 cm suurune tükk) ja süüta see paber põlema.
 3. Keera klaas kiiresti taldriku peale ja oota, millal paber ära kustub.
 4. Tõstes nüüd klaasi, tuleb ka taldrik sellega kaasa.
  Seletus

  Kui paber klaasis ära kustub, jahtub seal õhk küllalt kiiresti maha. Madalamal temperatuuril väheneb õhu ruumala ja kuna loodus tühja kohta ei salli, siis tahab ta õhku kuskilt juurde haarata. Kuna see aga võimalik ei ole (märg paber tagab selle, et liitekoht taldriku ja klaasi vahel on õhutihe), siis „imeb“ see “tühi koht” taldriku enda külge. NB! Vaakumiga on siin küllalt vähe seotud, sest klaasist kaob vaid hapnik, „ülejäänud“ õhk jääb sinna ikkagi alles. Õhk koosneb hapnikust vaid ca 21% ulatuses.

  Lisaks eelnevale võid lapsele näiteks tuua ka pooltühja külmkappi pandud pudeli. Kui pudel kapist välja võtta, on õhk seal jahtunud ja pudel hoiab end veidralt loperguselt. Kui see niisama seisma jätta, soojeneb õhk üles ning pudel võtab pika aja peale normaalse kuju. Kui pudeli lahti keerame, taastab pudel oma kuju kohe, sest õhk pääseb täitma sinna jäänud “tühja auku”.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!