fbpx

65. Kukuta see pudel maha

Pisut närvikõdi pakkuv katse. Esimesel korral tekib ilmselt tahtmine seda vaiba kohal proovida.

Vahendid
0,5 l veepudel
1,5 m siledat nööri
pastakas
pliiats

a. Seo nööri ühte otsa pudel ning teise pastakas.
b. Hoia ühes käes pliiatsit ning aseta pudel selle peale rippu, nii et teise käega hoiad pastakast kinni.
b. Lase pastakas lahti. Pudel hakkab kukkuma, kuid enne päris maha kukkumist kerib nööri viimane ots ennast ümber pliiatsi ning pudel jääb pliiatsi külge rippuma.

Nii pudelile kui ka pastakale mõjub Maa külgetõmbejõud ehk nad mõlemad tahavad Maa pool kukkuda. Kuna pudel on pastakast niivõrd palju raskem, tirib see pastakat ka enda suunas. Kahe erisuunalise jõu tulemusena liigub pastakas diagonaalselt allapoole kuni jõuab pliiatsist teisele poole (võrreldes eelnevaga). Nüüd hakkab pastakas pudeli tirimise pärast uuest üle pliiatsi libisema, kuid on juba liiga hilja ning pliiats jääb pastakale ette, mille tulemusena pastakas end ümber pliiatsi kerib.

Korraga tahavad kukkuda nii pudel kui ka pastakas. Kuna nad on aga nööriga omavahel ühendatud, tõmbab raskem pudel kergemat pastakat ka enda poole. Nii ei oskagi pastakas ei ühele ega teisele poole minna ning liigub kahe võimaliku tee (kas alla või pudeli poole) keskelt. Siis jääb pastakast pliiatsi taha kinni ja keerutab nööri pliiatsi ümber.

 

Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, ning kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!