fbpx

64. Coca-cola purskkaev

Teadusteatri raudvarasse kuuluv katse, mis endiselt nii suured kui ka väikesed teadussõbrad ahhetame paneb.

Vahendid
2 l Coca-cola
1 pakk Mentose komme
A4 koopiapaber
kleeplint
papitükk

a. Selle katse tegemiseks peaks õue minema.
b. Aseta Coca-cola pudel maha kindlale tasasele pinnale.
c. Keera koopiapaber rulli (nii et Mentose kommid sinna sisse mahuks) ja kinnita toru kleeplindiga.
d. Pane pudelisuu ette papitükk, selle peale paberist toru ja lase kommidel torusse kukkuda.
e. Tõmba papitükk ära, lase kommidel pudelisse kukkuda ja liigu ise võimalikult kiiresti mõni samm eemale.
Katse lihtsust arvestades on selle seletus üllatavalt keeruline. Kõikides gaasilistes jookides leidub gaasi nimega süsinikdioksiid või teise nimega süsihappegaas, see teebki nad gaasilisteks. Alati kui limonaadi avame, kuuleme kerget vurtsu ning näeme, kuidas mullikesed pudelis tõusma hakkavad. See on süsihappegaasi lahkumine vedelikust. Samuti võime tihti näha, kuidas need samad mullikesed ka pudeli seinale kinnituvad. Just selles trikk peitubki. Mentose kommid on tegelikult väga krobelised ning gaasil on hea sinna ümber kinnituda. Kohe, kui kommid Coca-cola sisse satuvad, võtavad süsihappegaasi mullikesed kommist kinni. Kuna komm on aga raske, vajub see põhja edasi, mullid selle kõljest tõusevad aga pinnale ja väljuvad joogist, tõmmates kaasa ka jooki ennast. Niimoodi mööda pudelit alla vajudes kinnitub kommide külge järjest rohkem mulle, mis siis kohe pudelist väljuda tahavad ning kokku toimub sarnast mullide väljumist nii palju, et korraga lööb kogu jook vahtu ja hakkab purskama.

Kui keerad gaasilise joogi mõnikord kiiresti lahti, tekib palju vahtu ja pudel ajab üle. See juhtub sellepärast, et joogis olev gaas tahab kõik korraga pudelist välja saada. Siin sunnivad aga kommid samamoodi gaasi korraga joogi seest välja. Kuna komme on palju, tahabki kõik gaas korraga joogi seest välja tulla, jook läheb vahtu ja tekibki limonaadipurskaev.

 

Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, ning kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!