fbpx

61. Kaks pendlit

Efektne katse seletamaks lihtsalt ja loogiliselt energia jäävuse seadust.

Vahendid
2 mutrit
peenike nöör
2 tooli
käärid

a. Seo kahe tooli vahele umbes 40 cm pikkune nöör.
b. Seo kummagi mutri külge umbes 20 cm pikkune nöörijupp.
c. Seo mutrid toolide vahel oleva nööri külge. Jätta mutrite vahele umbes 15 cm pikkune vahe.
d. Pane üks mutritest edasi tagasi kõikuma. Jälgige lapsega, kuidas esimese mutri kõikumise vaibudes hakkab kõikuma teine mutter. Siis jällegi teise mutri kõikumise vaibudes hakkab uuesti kõikuma esimene jne.

Klassikaline näide energia ülekandest nii ühelt kehalt teisele kui ka “kadumisest”. Pannes ühe pendli liikuma, paned liikuma ka ülemise nööri, millega pendlid ühenduses on. Ülemine nöör hakkab vaikselt liikuma, pannes endaga kaasa liikuma teise pendli. Teine pendel kõigub alati vastupidiselt esimesele ning lõpuks summutab see esimese pendli kõikumise. Teoorias võiksid pendlid niimoodi üksteise võidu kõikuda lõputult. Reaalsuses “kaob” aga energia toolidesse, sest toole ühendav nöör üritab ka pidevalt toole kaasa kõigutada. Toolid on selleks aga liiga rasked ning nööri hõõrumisel tooli vastu muudetakse liikumisenerga soojusenergiaks.

Esimene mutter paneb liikuma nööri, mille külge ta seotud on. Mööda seda ülemist nööri paneb esimene mutter kõikuma teise mutri, aga seda vastupidiselt enda kõikumisele. Kuna teine mutter kõigub vastupidi esimesele, sumbub varsti esimese mutri kõikumine.

 

Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, ning kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!