60. Joome vikerkaart?

 

 

Katse, mis nõuab pisut kannatlikust, kuid imetore tulemus on vaeva väärt.

Vahendid

 • soe vesi
 • Skittles kommid (punane pakk)
 • 6 ühekordset joogitopsi
 • lusikas
 • läbipaistev klaas

Juhend

 1. Eralda pakist erinevat värvi kommid topsidesse järgnevalt: 10 lillat, 8 rohelist, 6 kollast, 4 oranži ja 2 punast.
 2.  Võta soe vesi ning vala igasse kommidega topsi umbes poole peale. Oodake, kuni igas topsis on kommide värviline osa täielikult lahustunud.
 3. Kui topsides on värvilised veed valmis, hakake neid järjekorras (lilla, roheline, kollane, oranž, punane) klaasi valama. Valamiseks asetage lusikas tagurpidi vastu klaasi seina ning valage ettevaatlikult mööda lusika selga. Võimaluse korral võib kasutada ka näiteks pipetti.
  Seletus

  Vesi kihistub värvide kaupa, sest igal veel on pisut erinev tihedus. Veede erinev tihedus tekib, sest nendes on erinev kogus suhkrut. Mida rohkem suhkrut, seda tihedam ehk raskem on vesi ning see vajub allapoole. Tegelikult saab teha mistahes värvide järjekorra, tuleb vette panna lihtsalt erinev kogus komme.

  Kommid on tehtud suhkrust. Mida rohkem komme vette paneme, seda rohkem suhkrut vette satub. Mida rohkem suhkrut vees on, seda raskemaks vesi muutub. Mida raskem vesi on, seda rohkem põhja poole ta vajub. Sellepärast jäävadki värvilised veed üksteise peale kihiti, sest vesi, kus on rohkem suhkrut , on raskem, kui vesi, kus on vähem suhkrut.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!