6. Tärklise nooled

Segame kokku tärklise ja õli, viime sinna juurde staatiliselt laetud õhupalli ja tulemus on üllatav.

Vahendid

 • tärklis
 • toiduõli
 • õhupall
 • kauss
 • lusikas

Juhend

 1.  Sega omavahel kokku umbes 2 osa tärklist ja 1 osa toiduõli. Segu peaks tulema suhteliselt paks, kuid siiski voolav.
 2. Puhu õhupall täis ning seo kinni. “”Lae”” õhupall hõõrudes seda vastu villast salli/kampsunit või juukseid.
 3. Võta lusikaga tärklise ja õli segu ning lase sellel aeglaselt tagasi kaussi voolata.
 4. Samal ajal kui tärklis lusika pealt voolab, vii laetud õhupall lusika lähedale.
 5. Tehtud limast peaks alla voolamisel õhupalli suunas tekkima teravatipulised „nooled“.
  Seletus

  Õli ja tärklise segu on oma otsutamatuse tõttu nii tahke kui ka vedel, mis tähendab, et segu on neutraalne (ei oma laengut). Hõõrudes õhupalli vastu juukseid, laeme selle staatilise elektriga. Staatilisel elektril on omadus kergeid asju enda poole tõmmata, ka neid millel laeng puudub. Kui segu lusika pealt alla voolab, on ta üsna kerge ning laetud õhupall suudab seda enda poole tõmmata. Proovides aga segu lihtsalt kausist õhupalliga üles korjata, ei juhtu midagi. Kui tahame neutraalset ainet staatilise elektriga mõjutada, peame vähendama kõiki teisi sellele mõjuvaid jõude, antud juhul vähendame segu molekulide omavahelist tõmbumist.

  Esmalt selgita lapsele elektroni. See on imeväike, silmale nähtamatu osake, mille liikumine tekitab elektrit. Neid elektrone leidub kõikjal, õhupallis, meie juustes, kampsunis ja ka õlis ning tärklises. Kui hõõrume õhupalli vastu juukseid või kampsunit, kutsume need väikesed eletronid õhupalli pinnale ühte kohta kokku. Lisaks on nendel elektronidel omadus teisi elektrone enda poole tõmmata. Nii tõmbavadki õhupalli pinnal olevad elektronid meie valmistatud segus olevaid elektrone enda poole ning segu liigub nendega kaasa. Miks ei toimi katse aga näiteks lihtsalt “”laetud”” õhupalli kausi kohal hoides? Segu on selleks liiga raske, et ainult elektronid seda tõsta jõuaksid. Kui laseme sellel aga lusika küljest voolata, on korraga ainult natuke segu, mida elektronid tõmbama peavad ning lisaks on segu juba niigi liikumises ning elektronid peavad muutma ainult selle suunda

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!