58. Paberist sild

 

 

 

Elegantse lahendusega lihtne väljakutse.

Vahendid

 • A4 koopiapaber
 • 3 klaasi
 • vesi

Juhend

 1.  Selgita lapsele ülesannet: Kuidas on võimalik kahe klaasi vahele ehitada ühest A4 paberist silld, mis kannaks kolmandat, veega täidetud klaasi.
 2.  Täitke üks klaas veega ja asuge mõtlema!
 3. Kui lapsel ei paista ühtegi head mõtet tulevat, aita teda pisut. Üks võimalikest lahendustest on selline: voldi paber kogu ulatuses lehvikuks, tõmba uuesti pisut lahti ning aseta klaaside peale nii, et sakiliseks volditud otsad toetuks klaaside peale. Sild ongi valmis! Tõstke klaas selle peale ning veenduge, et tegu on toimiva sillaga.
  Seletus

  Kogu ülesande võti peitub selles, kuidas on võimalik muidu väga hästi painduvad paberit jäigastada. Seda teeme murdmise abil. Iga murdmisega anname paberile justkui ühe lisa ääre ning kui paberit tema äärest painutada, lõppeb see paberi rebenemisega, ääre pikkus aga ei muutu või pikemaks ei veni. Kui tekitame neid lisa ääri palju, jaotub klaasi raskus nende peale ära ning paber ei rebene kuskilt, hoopis kannab veega täidetud klaasi.

  Oled tähele pannud, et sellist volditud paberit on oluliselt raskem painutada ja murda, kui tavalist paberit? Kui paneme paberi peale veega täidetud klaasi, tahab see paberit oma rasusega murda. Meie tehtud voldid teevad paberi aga tugevamaks ja klaas ei jõua paberit painutada.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!