57. Ajalehest pidur

 

 

Joonlaud ei ole just kuigi raske, et seda ühest toa otsast teise lennutada. Kas üksik ajalehe leht suudab seda takistada?

Vahendid

 • vähemalt 10 cm joonlaud
 • ajaleht

Juhend

 1. Pane joonlaud laua äärele nii, et umbes 5 cm jagu on üle laua ääre. Anna üle ääre olevale osale kerge löök ning veenduge lapsega, et joonlauda on nii tõepoolest kerge lennutada.
 2.  Pane joolaud samamoodi lauale tagasi.
 3.  Võta ajalehet klambritest ning võta välja üks leht. Laota see täies suuruses lauale joonlaua peale. Jäta välja ainult see 5 cm pikkune osa, mis on üle laua ääre.
 4. Proovi nüüd joonlaua pihta löök anda. Kas see lendas ikka minema?
  Seletus

  Kui arvate, et ajalehe leht on lihtsalt liiga raske, et joonlaud seda jaksaks üles tõsta, siis päris täpne seletus see ei ole. Tegelikult on siin tegemist ajalehe pinnale rõhuva õhuga. Kui asetame joonlaua peale ajalehepaberi, on see piisavalt suure pindalaga, et selle peale rõhuva õhu jõud/mass on suurem, kui meie löögijõud ning joonlaud jääbki paigale. Kui näiteks sama lehe kokku kortsutame, joonlaua otsale paneme ja siis joonlauda lööme, lendavad mõlemad minema.

  Proovi sama ajalehepaber kokku kortsutada, joonlaua peale asetada ning löö. Kas ajaleht suutis ikka joonlauda kinni hoida? Kui laotame ajalehepaberi laiali, on selle peal tegelikult üks nähtamatu raskus – õhk! Mida suurem on paberi pind, seda raskem on paberil läbi õhu liikuda. Samamoodi nagu üks tavaline paberileht kukub põrandale aeglasemalt, kui samasugune paber kokku kortsutatult, on ka laiali laotatud ajalehepaberil raskem liikuma hakata, sest õhk takistab seda.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid katseid koos vahenditega?

  Põnevates tegevuskastides on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese tegevuskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!