fbpx

55. Tasakaalutu küünal

Teeme tavalisest küünlast hoopis kiigu.

Vahendid
1 pikk küünal
2 klaasi
kudumisvarras/puidust grillvarras
tikud
alus, mille peale vaha saaks tilkuda
nuga

 

a. Esmalt pead küünla alumisest otsast “ära koorima” ehk eemaldama piisavlt vaha, et küünalt oleks võimalik süüdata mõlemast otsast.
b. Nüüd torka küünla keskelt läbi kudumisvarras.
c. Aseta lauale kaks klaasi ning nende peale toetuma küünlaga kudumisvarras nii, et küünal jääks kahe klaasi vahele rippuma. Samuti pane küünla alla alus, kuhu mõlemast küünla otsast saaks vaha tilkuda.
d. Pane küünal mõlemast otsast põlema ning jälgige lapsega, kuidas küünal kiikuma hakkab.

Küünal hakkab kiikuma, sest küünlavaha põledes muutub küünla mass ja sellega ka küünla raskuskese. Kuna raskuskese muutub, muutub ka küünla raskuskese ning küünal proovib võtta uut tasakaaluasendit. Samas põleb kohe ka teiselt pool küünalt natuke vaha ära ning raskuskese liigub samasse kohta tagasi, kus see enne oli ning küünal peab jälle oma asendit muutma. Selline protsess kordub pidevalt ning see panebki küünla kiikuma.

Kas oled kahe inimese kiigu peal tähele pannud, kuidas raskem ots alati alla vajub? Ka siin on tegemist justkui selle sama kiiguga. Küünal põleb mõlemast otsast ning pidevalt tilgub vaha maha. Kuna küünal ei põle aga päris võrdselt, siis mingil hetkel, kui piisavalt vaha on juba ära tilkunud, muutub enne raskem olnud ots kergemaks ja tõuseb üles. Siis tilgub aga teisest otsast vaha, see muutub esimesest otsast uuest kergemaks ning tõuseb tagasi üles ning selline ring aina kestab ja kestab.

 

Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, ning kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!