54. Metalne lumemees

Selle katsega paneme toas oleva õhu lausa jäätuma!

Vahendid

 • metallpurk
 • sool
 • jää
 • vesi

Juhend

 1. Pane purki jääd ning natukene võimalikult külma vett, mida kraanist saad.
 2. Lisa 4-5 supilusikat soola ning sega kõik läbi.
 3.  Jätke purk seisma ning tulge selle juurde 10-15 minuti pärast tagasi.
  Seletus

  Metall juhib väga hästi soojust. Seetõttu võtab metallpurgi sein sama temperatuuri selle see oleva jää ning vee seguga. Lisades segule soola, viime jää sulamistemperatuuri alla 0 kraadi, jää hakkab sulama juba -6 kraadi juures. Umbes sama temperatuuri võtab ka metallpurgi sein. Kuna purk saavutab sarnaselt vee-jää seguga 0-st madalama temperatuuri, siis jäätub õhus leiduv tavaline vee aur purgi pinnal ära.

  Kas oled kunagi talvisel ajal akna peal jäälilli näinud? Need tekivad, sest toas on soe ning akna peal olev jää ja lumi sulab üles. Kui tuba maha jahtub, külmutab väline õhk akna peale sulanud vee uuesti ära. Ka siin toimub sama asi. Purgi sees läheb nii külmaks, et õhus leiduv aurustunud vesi jäätub purgi pinnale kinni.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Pane ennast siin kirja, et saaksid teavituse, kui uus postitus on Sulle lugemiseks saadaval! Lisaks saadame infokirja, kus anname teada uutest postitustest blogis, põnevatest pakkumistest ning ka erilistest sündmustest. Lubame, et me hakka saatma Sulle rämpsu! Saadame ainult sellist sisu, mida sooviksime ka ise lugeda!

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!