fbpx

51. Sukelduv paber

Paberit vette kastes saab see märjaks. Teeme aga nii, et ei saaks.

Vahendid
A4 koopiapaber
klaas
vesi
morsikann
a. Vala morsikannu umbes poole jagu vett.
b. Võta koopiapaber, kortsuta palliks ning suru klaasi põhja kinni. Klaasi tagurpidi keerates ei tohiks see sealt välja kukkuda.
c. Keera klaas tagurpidi ning suru morsikannus olevasse vette. Klaas ei tohi vee alla minna kuidagi nurga all, vaid täpselt otse.
d. Võta klaas vee alt välja ning kuivata ära. Võtke paber klaasi põhjast välja. Kas paber on kuiv või märg?
Paber ei saanud märjaks, sest vesi ei pääsenud klaasi. Esmapilgul on klaas justkui tühi, kuid tegelikult on see täidetud õhuga. Kui surume midagi õhku täis olevat vee alla, tuleb õhk sealt mullidena alati välja. Mullid ei liigu aga kunagi kaarega vaid kõige otsemat teed üles. Ka siin tahaks klaasis olev õhk sealt välja pääseda, kuid klaas ise on ees. Seepärast jääbki klaas õhku täis ning vesi ei saa klaasi sisse minna.

Lastele seletame seda nii: Paber ei saanud märjaks, sest klaas oli juba õhuga täidetud ning veele enam klaasis ruumi ei olnud. Kuna õhk tahab veest välja liikuda kõige kiiremat ja otsemat teed pidi (ehk üles), siis jäi ta lihtsalt klaasi sisse kinni (õhk ei saa esmalt allapoole liikuda, et klaasist alles siis välja tulla).

 

Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, ning kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!