fbpx

50. Alati kuiv

Imelihtne meisterdamine, mis aitab mõista veelindude saladusi.

Vahendid
A4 koopiapaber
rasvakriidid
vesi
pritsipudel

a. Lase lapsel kriitidega paberi peale joonistada üks lind.
b. Et näha, kuidas linnud kuivad ja soojad püsivad, vala pritsipudelisse vett ning pritsige kergelt paberile joonistatud lindu.
c. Jälgige lapsega, mis juhtub veega joonistuse peal ning selle kõrval. Kas vesi imbub joonistusse samamoodi nagu tavalisse paberisse?

Paber ei muutu joonistuse kohapealt märjaks, sest kriit on rasvane ning ei lahustu ega segune veega. Rasv moodustaba paberi peale justkui kihi, mis kaitseb paberit märjaks saamast.

Põhjusega palusime lapsel joonistada linnu. Sarnast trikki kasutavad ka veelinnud, et kuivad ja soojad püsida. Kui lähme talvel märja peaga õue, on meil väga külm ning tõenäoliselt jääme haigeks. Kuna linnud ei saa aga lubada pidevalt külmas olemist ja haigeks jäämist, katavad nad oma suled rasvaga. Seda saavad nad oma saba lähedal asuvast näärmest, mis toodab spetsiaalselt selle jaoks rasva, et linnud oma suled sellega kokku saaksid teha. Nii saavadki linnud ka külmas vees muretult ujuda.

 

Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, ning kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!