5. Sool ja pipar

Kuidas eraldada pipraterad soolakausist?

Vahendid

  • 2 klaastaldrikut
  • sool
  • purustatud pipar (mitte jahvatatud)
  • õhupall

Juhend

  1. Aseta lauale kõrvuti kaks taldrikut ning vala ühe peale kokku natuke soola ning pipart. Aja need omavahel segi ning laota kogu taldriku ulatuses laiali.
  2. Puhu õhupall täis ning seo kinni. Seejärel „lae“ õhupall ära hõõrudes seda vastu villast salli/kampsunit või juukseid.
  3. Pane õhupall segu kohale umbes 7 cm kaugusele. Pipraterad peaksid taldrikult õhupalli külge lendama.
  4. Kui pipar õhupalli külge ei lenda, liiguta õhupalli aeglaselt lähemale. Kui õhupall satub liiga lähedale, hüppavad ka soolaterad sinna külge. Seetõttu on oluline just õhupalli aeglasemalt lähedale liigutada.
  5. Kui piisavalt terasid on õhupalli külge lennanud, raputa need õrnalt teisele taldrikule.
    Seletus

    Siin on tegemist staatilise elektriga. Hõõrudes anname õhupallile negatiivselt laetud osakesi ehk elektrone. Nendel elektronidel on võime enda poole tõmmata väga kergeid objekte. Tegelikult tõmbavad need elektronid nii soola- kui ka piprateri. Kuna aga pipraterad on soolateradest pisut kergemad, saab õhupall neid natuke kaugemalt kinni püüda, samal ajal kui sool veel maa raskusjõu tõttu endiselt taldrikul püsib.

    Esmalt selgita lapsele elektroni. See on imeväike, silmale nähtamatu osake, mille liikumine tekitab elektrit. Neid elektrone leidub kõikjal, õhupallis, meie juustes, kampsunis ja ka soolas ning pipras. Kui hõõrume õhupalli vastu juukseid või kampsunit, kutsume need väikesed eletronid õhupalli pinnale ühte kohta kokku. Lisaks on nendel elektronidel omadus teisi elektrone enda poole tõmmata. Nii tõmbavadki õhupalli pinnal olevad elektronid nii soola kui ka pipraterades olevaid elektrone, kuid kuna pipar on soolast pisut kergem, hüppab pipratera selle elektronide tõmbamise järel õhupalli külge.

    Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

    Soovid katseid koos vahenditega?

    Põnevates tegevuskastides on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese tegevuskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!