47. Elektriline liblikas

Meisterdame staatilise elektri abil “lendava” liblika.

Vahendid

 • õhupall
 • salvrätik
 • käärid
 • liim
 • vildikad/pliiatsid
 • A4 koopiapaber
 • A4 kartong

Juhend

 1. Võta salvrätik lahti ning lõika sellest 1/4 suurune ruut. Seejärel lõika ruudust välja liblika kuju.
 2. Nüüd lõika tavalisest koopiapaberist välja liblika keha. Värvige see ka kindlasti ära.
 3. Liimige liblika keha tiibade külge ning liblikas kartongi külge. Liimida tohib vaid liblika keskelt, tiivad peavad vabaks jääma, neid kartongi külge liimida ei tohi.
 4. Liblika “lennutamiseks” puhuge õhupall täis ja siduge kinni. Hõõruge õhupalli mõne villase eseme või juuste vastu ning viige liblika kohale.
  Seletus

  Esmalt selgita lapsele elektroni. See on imeväike, silmale nähtamatu osake, mille liikumine tekitab elektrit. Neid elektrone leidub kõikjal, õhupallis, meie juustes, kampsunis ja salvrätikus. Kui hõõrume õhupalli vastu juukseid või kampsunit, kutsume need väikesed eletronid õhupalli pinnale ühte kohta kokku. Lisaks on nendel elektronidel omadus väga kergeid asju enda poole tõmmata. Kui hõõrume õhupalli vastu juukseid, kutusme selle pinnale kokku elektronid. Kuna salvrätikust tiivad on väga kerged, tõmbabki õhupall neid enda poole ning liblikas lendab!

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!