fbpx

47. Elektriline liblikas

Meisterdame staatilise elektri abil “lendava” liblika.

Vahendid
õhupall
salvrätik
käärid
liim
vildikad/pliiatsid
A4 koopiapaber
A4 kartong

a. Võta salvrätik lahti ning lõika sellest 1/4 suurune ruut. Seejärel lõika ruudust välja liblika kuju.
b. Nüüd lõika tavalisest koopiapaberist välja liblika keha. Värvige see ka kindlasti ära.
c. Liimige liblika keha tiibade külge ning liblikas kartongi külge. Liimida tohib vaid liblika keskelt, tiivad peavad vabaks jääma, neid kartongi külge liimida ei tohi.
d. Liblika “lennutamiseks” puhuge õhupall täis ja siduge kinni. Hõõruge õhupalli mõne villase eseme või juuste vastu ning viige liblika kohale.
Tiivad tõmbuvad õhupalli poole, sest õhupall on staatilise elektriga laetud. Hõõrudes anname õhupallile negatiivselt laetud osakesi ehk elektrone. Nendel elektronidel on võime enda poole tõmmata väga kergeid objekte. Salvrätikust tiivad on piisavalt kerged, et õhupall jõuaks neid enda poole tõmmata.

Esmalt selgita lapsele elektroni. See on imeväike, silmale nähtamatu osake, mille liikumine tekitab elektrit. Neid elektrone leidub kõikjal, õhupallis, meie juustes, kampsunis ja salvrätikus. Kui hõõrume õhupalli vastu juukseid või kampsunit, kutsume need väikesed eletronid õhupalli pinnale ühte kohta kokku. Lisaks on nendel elektronidel omadus väga kergeid asju enda poole tõmmata. Kui hõõrume õhupalli vastu juukseid, kutusme selle pinnale kokku elektronid. Kuna salvrätikust tiivad on väga kerged, tõmbabki õhupall neid enda poole ning liblikas lendab!

 

Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, ning kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!