fbpx

46. Poeme läbi paberi

Loogikat ning loovust arendav nuputamisülesanne, mis ka suuremad teadussõbrad kukalt kratsima paneb.

Vahendid
A4 koopapaber
käärid

a. Anna lapsele A4 paber ning tutvusta ülesannet: kuidas on võimalik paberist teha nii suur pabering, et sellest saaks kogu kehaga läbi pugeda. Peale kääride pole kasutada ühtegi teist töövahendit ehk paberi liimimine ja kleepimine on välistatud.
b. Kui lapsele ühtegi head ideed pähe ei tule, paljasta saladus. Rõnga tegemiseks murra paber esmalt pikku pidi pooleks. Nüüd tee kääridega mõlemast paberi servast umbes 1 cm kauguselt sisselõiked suunaga paberi volditud serv –> paberi lahtine serv. Jäta umbes 1 cm jagu lõikamata ehk ära lõika päris lõpuni välja. Nüüd jäta taas umbes 1 cm suurune vahe ning tee paberi lahtisest servast sarnane sisselõige. Jätka kuni paber on täies ulatuses sarnaseid sisselõikeid täis. Viimase sammuna lõika läbi kõik volditud servas tekkinud ribad välja arvatud äärmised. Vaata kindlasti selgitavat videot!

Teaduslikult siin väga suuresti seletada ei ole. Mõistatus aitab arendada lapse loovat mõtlemist ning loogikat.

Siin võib paralleele tõmmata näiteks lumehelveste meisterdamisega. Ka seal murrame paberit kokku, lõikame sellest erinevaid kujundeid ning lõpptulemusena võib tulla midagi hoopis uut.

 

Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, ning kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!