45. Roniv vesi

Uurime, mis on kapillaarsus ja kuidas see töötab.

Vahendid

 • vesi
 • 2 klaasi
 • majapidamispaber

Juhend

 1. Aseta lauale kõrvuti kaks klaasi. Ühte neist vala poole jagu vett.
 2. Võta tükk majapidamispaberit ning voldi see 3-4 korda üheks pikaks ribaks kokku. Aseta üks riba ots veega klaasi ning teine ots tühja klaasi.
 3. Jälgige lapsega koos, kuidas vesi hakkab mööda paberit ülespoole ronima ning lõpuks kogu paber märg on. Kui katse natuke pikemaks ajaks seisma jätta, hakkab tühi klaas veega täituma.
  Seletus

  Vesi hakkab mööda paberit ülespoole ronima tänu kapillaarsusele. Kapillaar on imepisike ning peenike “toru”, mida mööda vedelikud üles saavad liikuda. Põhjus, miks majapidamispaber niivõrd hästi vedelikke imab, ongi tänu sellele, et tema materjalis on väga palju kapillaare.

  Lisaks eelnevale seletusele võid lapsele näiteks tuua ka mänguväljakul mööda silindrilst liumäge üles ronimise. Kui toru on kitsas, ulatuvad meie käed-jalad igale poole toetuma ning ronimine on lihtne. Kui toru on aga lai, ei pruugi me igale poole ulatuda ning ronimine on hoopis keerukam.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Pane ennast siin kirja, et saaksid teavituse, kui uus postitus on Sulle lugemiseks saadaval! Lisaks saadame infokirja, kus anname teada uutest postitustest blogis, põnevatest pakkumistest ning ka erilistest sündmustest. Lubame, et me hakka saatma Sulle rämpsu! Saadame ainult sellist sisu, mida sooviksime ka ise lugeda!

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!