44. Ära ava seda pudelit

Pealtnäga tavaline veepudel, aga avada seda ei tohi! Uurige järgi, miks?

Vahendid

 • 0,5 l pudel
 • vesi
 • knopka
 • lehter
 • kauss

Juhend

 1.  Torka knopkaga pudeli alaosasse 3-4 väikest auku.
 2.  Aseta pudel (kraani)kaussi ning täida veega. Seejärel keera pudel kinni.
 3.  Tõsta pudel pisut kõrgemale ning keera uuesti natuke lahti. Vett hakkab pritsima! Et veejuga peatada, keera pudel uuesti kinni.
  Seletus

  Siin on tegemist õhurõhuga. Pudelisse jäänud õhk on madalama rõhuga, kui toas olev õhk. Kui keerame korgi lahti, pääseb kõrgema rõhuga õhk madalama poole liikuma ning õhk surub vee pudelist kergesti välja. Kui kork taas kinni keerata, ei pääse õhk enam nii lihtsalt pudelisse, sest läbi vee ta ennast sundida ei saa. Kuna ta siiski üritab, ei saa vesi enam tänu sellele surumisele pudelist välja tulla.

  Lapsele on seda lihtne seletada lausega, et loodus tühja kohta ei salli. Kui vesi pudelist välja tuleb, peab pudelis tühjaks jäänud ruum millegagi täidetud saama. Kuna kork on kinni, siis õhk pudelisse ei pääse ning seetõttu vesi ka pudelist välja ei voola, sest tühja kohta ei tohi tekkida. Kui aga kork lahti keerata, saab õhk ilusti tühjuse täita ning vesi pudelist välja voolata.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!