fbpx

43. Nõudepesuvahendi mootor

Imelihtne laevuke, mis sõidab üllatavalt kiiresti.

Vahendid
kartong
vesi
nõudepesuvahend
käärid
vatitikk/hambaork
taldrik

a. Lõika kartongist välja umbes 2-3 cm pikkune paadike. Paadike peaks olema n-ö algelise maja kujuga (ruut mille peal on kolmnurk) ning paadi tagumisest osast lõika välja paadi otsale vastupidi osutav kolmnurk. Vaata kindlasti selgitavat videot!
b. Paadi sõidutamiseks vala taldrikusse vett. Pane paat ühte taldriku ääre (suunaga taldriku keskele), võta vatitiku või hambaorgi otsa natuke nõudepesuvahendit ning puuduta sellega vett paadi taga olevas kolmnurkses tühimikus.

Paat hakkab liikuma, sest nõudepesuvahend „lõhub“ vee pindpinevust. Kui pindpinevus saab lõhutud, kandub sellest piisavalt energiat üle, et kerget kartongist paati vee peal edasi lükata.

Lastele võime asja seletada nii: kuna nõudepesuvahend on mõeldud mustuse eemale ajamiseks, siis saab nõudepesuvahend aru, justkui oleks paat mõni mustus vee pinnal ja ta tahab teda eemale lükata.

 

Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, ning kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!