43. Nõudepesuvahendi mootor

Imelihtne laevuke, mis sõidab üllatavalt kiiresti.

Vahendid

 • kartong
 • vesi
 • nõudepesuvahend
 • käärid
 • vatitikk/hambaork
 • taldrik

Juhend

 1.  Lõika kartongist välja umbes 2-3 cm pikkune paadike. Paadike peaks olema n-ö algelise maja kujuga (ruut mille peal on kolmnurk) ning paadi tagumisest osast lõika välja paadi otsale vastupidi osutav kolmnurk. Vaata kindlasti selgitavat videot!
 2.  Paadi sõidutamiseks vala taldrikusse vett. Pane paat ühte taldriku ääre (suunaga taldriku keskele), võta vatitiku või hambaorgi otsa natuke nõudepesuvahendit ning puuduta sellega vett paadi taga olevas kolmnurkses tühimikus.
  Seletus

  Paat hakkab liikuma, sest nõudepesuvahend „lõhub“ vee pindpinevust. Kui pindpinevus saab lõhutud, kandub sellest piisavalt energiat üle, et kerget kartongist paati vee peal edasi lükata.

  Lastele võime asja seletada nii: kuna nõudepesuvahend on mõeldud mustuse eemale ajamiseks, siis saab nõudepesuvahend aru, justkui oleks paat mõni mustus vee pinnal ja ta tahab teda eemale lükata.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!