42. Peenikesed vardad

 

 

Kui keegi ütleks, et soovib peenikestest grillvarrastest silda ehitada, ei võtaks teda keegi tõsiselt. Ehk polegi see nii rumal mõte?

Vahendid

 • 3 ühesugust papptopsi
 • morsikann
 • 3 puidust grillvarrast

Juhend

 1.  Aseta topsid kolmnurkselt ning tagurpidi laua peale.
 2.  Topside peale aseta grillvardad järgnevalt: Iga grillvarda üks ots toetub topsi peale ning teine ots jookseb topsidest moodustunud kolmnurga keskele. Seal moodustavad vardad omavahel kolmnurga nii, et iga varda ots toetub sellest paremal pool oleva varda peale. Ehk iga varda puhul toetub nende peale üks varras ning nad ise toetavad järgmise varda peale, tekib n-ö suletud ring. Vaata kindlasti ka videot, kuidas täpselt vardad asetada.
 3.  Nüüd aseta kann tekkinud kolmnurga keskele. Kui kann püsib, võite selle ka veega täita. Kas ka sellisel juhul suudavad grillvardad kannu ikka üleval hoida?
  Seletus

  Sellist konstruktsiooni kasutavad insenerid oma igapäevatöös väga tihti. See on ideaalne, sest ei vaja kinniteid ning raskuse lisamisel konstruktsioon jäigastub ning tugevneb veelgi. Muidugi on igal konstruktsioonil oma piirid ning lõputult midagi koormata ei saa. Küll aga näitab katse hästi, et ka väga peenikesed vardad võivad õigesti paigutades kanda endast kordades suuremaid raskusi.

  Kui lapsele läheb eelnev seletus pisut raskeks, et topside keskele varrastest moodustuv kolmnurk on justkui laud, mille jalgadeks on topsid ning lauaplaadiks vardad.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!