41. Iseenesest kõikuv pendel

Katse seletab, kuidas on võimalik vaid jalgu liigutades kiik edasi-tagasi käima saada.

Vahendid

 • mutter
 • pliiats
 • peenike nöör või niit

Juhend

 1.  Võta umbes 25 cm pikune nöör ning seo selle ühte otsa mutter ning teise otsa pliiats. Mutter peaks pliiatsi keskelt alla rippuma. Pendel ongi valmis!
 2.  Et pendlit kõigutada, hakka pliiatsit sõrmede vahele edasi-tagasi keerutama. Jälgi, et sa ise pendlile pliiatsi edasi-tagasi liigutamisega hoogu ei annaks, muidu kaotab katse oma mõtte. Pliiatsit tuleb ainult sõrmede vahel rullida/keerutada.
  Kui esmapilgul võib tunduda, et me ei kõiguta ise mutrit nööri otsas üldse, siis tegelikult see päris nii ei ole. Keerutades pliiatsit enda käes, muudame iga kord natukene nööri ja sellega omakorda ka mutri asukohta. Mutter hakkab kõikuma ning iga pliiatsi keeruga anname talle jälle pisut hoogu juurde, kuni lõpuks kõigub meie pendel juba päris suure amplituudiga.

 

  Seletus

  Me kõik oleme kunagi kiikunud. Kindlasti oled tähele pannud, kuidas alguses on kiikumist raske alustada, tundub justkui liigutaks jalgu edasi-tagasi küll, kuid midagi ei juhtu. Kuid siis, vaikselt-vaikselt saame hoo üles, kuni võime juba mõnusalt suurelt kiikuda. Ka selle pendliga on samamoodi. Alguses liigutame teda ainult natuke edasi-tagasi, kuid seda tegevust pidevalt jätkates piisab ka sellest natukesest, et mutter suurelt kiikuma panna.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!