40. Vesi jookseb viltu

Paneme vee enda tahte järgi voolama.

Vahendid

 • õhupall

 • vesi (kraanist)

Juhend

 1. Puhu õhupall täis, seo kinni ning hõõru seda vastu villast eset või juukseid.
 2. Pane kraani all vesi (vaikselt) jooksma ning vii õhupall veejoa lähedale. Mis veejoaga juhtub?
  Seletus

  Siin on tegemist staatilise elektriga. Hõõrudes anname õhupallile negatiivselt laetud osakesi ehk elektrone. Nendel elektronidel on võime enda poole tõmmata väga kergeid objekte või vastas märgiga ehk positiivseid osakesi. Kuna vees leidub mõlemaid osakesi, siis hakkavad õhupalli elektronid enda poole tõmbama vee positiivseid osakesi ning see panebki veejuga oma suunda muutma.

  Lisaks eelnevale seleta kindlasti ka elektronide olemust. Need on väikesed osakesed, mille suunatud liikumisel tekib elekter.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Pane ennast siin kirja, et saaksid teavituse, kui uus postitus on Sulle lugemiseks saadaval! Lisaks saadame infokirja, kus anname teada uutest postitustest blogis, põnevatest pakkumistest ning ka erilistest sündmustest. Lubame, et me hakka saatma Sulle rämpsu! Saadame ainult sellist sisu, mida sooviksime ka ise lugeda!

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!