4. Ise veerev purk

Staatilise elektri hoopis omapärane kasutus. Ei mingeid elektrit täis juukseid vaid hoopis justkui maagiliselt veerev purk.

Vahendid

 • tühi limonaadipurk
 • õhupall

Juhend

 1. Puhu üks õhupall täis ning hõõru seda vastu oma puuvillast särki, villast salli/kampsunit või juukseid.
 2. Aseta tühi limonaadipurk lauale külili.
 3. Pane õhupall purgi lähedale ning kui purk liikuma hakkab, tõmba õhupalli purgist eemale
  Seletus

  Staatiline elekter tekib, kui hõõrdumise tagajärjel negatiivsed elektronid kogunevad õhupalli pinnale. Ka n-ö seinast tulev elekter on elektronide vaba liikumine, kuid staatiline elekter erineb selle poolest, et tegemist on „seisva elektriga“ – staatiline. Sellel on võime enda poole tõmmata väga kergeid positiivse laenguga objekte (nagu näiteks limonaadipurk).

  Esmalt selgita lapsele elektroni. See on imeväike, silmale nähtamatu osake, mille liikumine tekitab elektrit. Neid elektrone leidub kõikjal, õhupallis, meie juustes, kampsunis ja ka alumiiniumpurgis. Kui hõõrume õhupalli vastu juukseid või kampsunit, kutsume need väikesed eletronid õhupalli pinnale ühte kohta kokku. Lisaks on nendel elektronidel omadus teisi elektrone enda poole tõmmata. Nii tõmbavadki õhupalli pinnal olevad elektronid purgi peal olevaid elektrone nii kõvasti, et purk hakkab veerema.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!