fbpx

39. Muna pudelisse

Aegumatu teadusklassika, mis endiselt laste näod naerule ajab.

Vahendid
muna
klaasist laia suuga pudel (n-ö piimapudel, praegu võib poest sellega näiteks mahla leida)
paber
tikud

a. Keeda muna ära ning “ehmata” seda võimalikult hästi ehk keevast veest peaks muna otse külma vette jõudma. Koori muna ära.
b. Aseta pudel lauale. Võta väike, umbes 2 x 6 cm paberijupp ning hoia seda juba otsapidi pudeli sees. Siis süüta paber põlema, lase pudelisse kukkuda ning kata pudelisuu võimalikult kiiresti munaga.
c. Jälgige lapsega koos, kuidas muna pudelisse tõmmatakse.
Tihti arvatakse ekslikult, et muna surutakse pudelisse seal tekkinud vaakumi tõttu. Tegelikult see päris nii ei ole. Vaakum on õhu puudumine, põlev paber kulutab ära vaid pudelis oleva hapniku, mitte kogu õhku. Tegelikult on tegemist õhu jahtumisega. Tuli soojendab õhku pudelis. Hapniku otsa saamisel tuli kustub ning ülessoojendatud õhk pudelis jahtub. Kuna teadupoolest jahedam õhk on väiksema ruumalaga, siis peab tühjaks jäänud koha kuidagi täitma. Pehme ja “voolitav” muna surutakse pudelisse ning seejärel pääseb ka õhk sinna uuesti ligi.

Lisaks eelnevale võid lapsele seletades näiteks tuua õhupalli. Külmas õhus on üks ja seesama kinniseotud õhupall väiksem kui soojas toas. Ka siin on sama efekt. Kui tuli kustub, jahtub õhk pudelis maha ja võtab vähem ruumi. Kuna loodus tühja kohta ei salli, tõmbabki ta esimese võmaliku asja endaga kaasa ning selleks ongi muna.

 

Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, ning kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!