38. Tikurida

Vaid üht katsevahendit vajav katse, mis võlub ja üllatab oma lihtsusega. Pakub rõõmu nii väiksele kui ka suurele teadushuvilisele.

Vahendid

 • tikud

Juhend

 1. Laduge koos laspsega tikud ritta nii, nagu veideos näidatud. Võib teha ka väga pika rea, kuid esialgu tasub piirduda kuni 20 tikuga.
 2. Vaadake, mis juhtub, kui vajutada reas viimaseks jäänud tikku.
  Seletus

  Tegemist on hea katsega demonstreerimaks energia edasi kandumist ühelt kehalt teisele. Liigutades viimast tikku, anname sellele energiat (mille ise saame toidust) ning see kandub mööda teisi tikke edasi kuni rea esimese tikuni, mis energiat saades liigub. Teoorias saaksime sellise rea teha lõpmatu arvu tikkudega ehk siis lõpmatu rea. Praktikas aga on energiakaod (eelkõige läheb siin energia tänu hõõrdumisele soojuseks) mingil hetkel siiski piisavalt suured, et esimene tikk enam ei liigu.

  Lapsele võid lihtsalt seletada, kuidas vajutades viimasele tikule, paneme liikuma eelviimase, see paneb aga omakorda liikuma järgmise tiku ning niimoodi kuni rea alguseni välja. Rea alguses oleval tikul ei ole enam aga ühtegi järgmist tikku liikuma panna, seega liigub ta lihtsalt ise üles-alla.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!