37. Paberist sambad

Imelihtne katse, mis seletab inseneride igapäevatöö aluseid – millised konstruktsioonid on kõige tugevamad.

Vahendid

 • kolm A4 koopiapaberit

 • kleeplint/teip

 • õhukesed raamatud

Juhend

 1. Tee valmis paberit kokku keerates ruudu, kolmnurga ja ringi kujuline “toru”, kinnita kleeplindiga ning aseta need seejärel lauale seisma. Arutage kindlasti lapsega, kas sellised sambad suudavad üldse mingit raskust kanda.
 2. Katsetage järgi! Esmalt aseta nelinurkse samba peale üks raamat, siis teine jne. Lugege, mitme raamatu all sammas kokku kukub.
 3. Pärast nelinurka võtke ette kolmnurk ning viimasena ring. Lugege iga kord ära, kui palju raskust sammas kannatab.
 4. Katse õnnestumisel peaks kõige paremini vastu pidama ringi-kujuline sammas.
  Seletus

  Siin on tegemist lihtsa füüsikaga. Asetades samba peale raskusi, avaldame talle jõudu. See avaldatud jõud jaotub ära kogu samba peale. Ringi kujulisele sambale jaotub kogu jõud võrdselt (sest ta on igast „küljest“ võrdne) ning ühele punktile mõjuv jõud ei ole nii suur. Kolm- ja nelinurkse samba puhul ei jaotu koormus aga ühtlaselt ning mingi(te)le punkti(de)le avaldatakse suuremat jõudu kui teistele. Kuna „sammas“ on täpselt nii tugev kui tema nõrgim lüli, siis kuskil punktis olev ülekoormus põhjustab selle lüli järele andmise ning kogu sammas kukub kokku.

  Lisaks eelnevale võid lapsele näiteks tuua erinevaid hooneid ning tihti sammaste ümarat kuju.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid katseid koos vahenditega?

  Põnevates tegevuskastides on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese tegevuskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!