36. Tasakaalukas purk

Internetist tuntuks saanud teaduskatse, mis esmapilgul tundub võimatuna, kuid saladust teades on kõik imelihtne.

Vahendid

 • limonaadipurk
 • vesi

Juhend

 1. Anna lapsele tühi limonaadipurk ning palu tal see alumise ääre peale seisma panna. See ei kipu õnnestuma.
 2. Nüüd valage purki umbes 1/3 jagu vett ning proovige koos uuesti. Kas nüüd õnnestus?
  Seletus

  Veega täidetud purk püsib, sest viime tema raskuskeskme allapoole. Purk ise on sümmeetriline keha, seega on tema raskuskese täpselt keskel. Lisades aga kehale raskust (antud juhul vett), tooma ta raskuskeskme allapoole. Keha aga püsib tasakaalus nii kaua, kuni tema raskuskese asub kas täpselt toetuspunkti kohal või toetustpunktist allpool. Tühja purki kallutades viime raskuskeskme toetuspunkti kohalt ära. Veega purgi puhul liigub aga raskuskese purgis kaasa (vesi ju liigub) ning sellega muutub ka raskuskeskme asukoht, mis jääb ikka täpselt toetuspunkti kohale.

  Kui vaadata kukkumas sulgpalli või noolt, siis alati kukub see maha ots ees. Miks? Sest nende kõige raskem osa on just nende otsas ning see tahab alati kõige kiiremini maha kukkuda. Purgiga on samamoodi, tema kõige raskem osa on purgi keskel. Kui viime selle kõige raskema osa toetuskohast/punktist eemale, kukubki purk ümber. Pannes purgi sisse vett, muudame selle aga raskemaks ning järsku on purgi kõige raskem osa allpool. Kui sellist purki kallutame, liigub selles olev vesi ehk kõige raskem osa kallutamise suunas ja toetuspunktiga kaasa ning purk ei kukugi ümber.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!