35. Laavalamp

Kes meist ei oleks lapsena filmidest näinud neid veidraid laavalampe ning taolist endalegi soovinud, mõni õnnelik isegi omas säärast imelampi. See kodukootud versioon on aga hoopis vahvam, siin on juures ka isetegemise rõõm.

Vahendid

 • õli
 • vesi
 • toiduvärv/siirup
 • kihisevad vitamiinijoogi tabletid
 • lehter
 • läbipaistev pudel

Juhend

 1. Vala pudelisse umbes 2-3 cm jagu vett. Värvi vesi siirupi või toiduvärviga ära. Vesi ei tohiks olla aga õli värvi.
 2. Vala vee peale 7-15 cm jagu õli. Kui õli vee segamini lööb, lase pudelil mõni minut seista, et õli vee peale kihistuks.
 3. Murra kihisev tablett pooleks ning viska mõlemad pooled pudelisse. Jälgige pudelit mõne minuti ning vaadake mis juhtub!
  Seletus

  Õli kihistub vee peale, sest ta on veest väiksema tihedusega ehk ta on veest kergem. Lisaks sellele on õli hüdrofoobne aine ehk ta hülgab vett. Vahvad mullid tekivad aga vees lahustuvast tabletist, mis veega kokku puutudes eraldab süsihappegaasi (sama gaas mida ka välja hingame või mis asub kõikides kihisevates jookides). Kuna eralduv gaas on ka õlist kergem, tõuseb see läbi õli mullidena pinnale.

  Oled kunagi proovinud rasvast taldrikut või käsi pesta? Sellisel juhul ei pruugi veest üksinda piisata, vaja on ka seepi. See on nii sellepärast, et õli tegelikult kardab vett ja vastupidi, ka veele ei meeldi õli ning omavahel nad seguneda ei taha. Kuna õli on veest kergem, jääb tema ülespoole ning vesi allapoole. Mullid teivad sellest, et tablett hakkab veega kokku puutudes tekitama gaasi, mis tahab nii veest kui ka õlist välja saada ning tõuseb mullidena pinnale võttes endaga kaasa ka natuke värvilist vett. Selle sama gaasi leiame näiteks ka kõigi kihisevate jookide seest. Ehk oled tähele pannud kuidas sealt seest pudelit avades alati ülespoole liiguvad.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!