32. Õhupalli naelavoodi

Kui õhupalli millegi teravaga torkida, läheb see ju katki. Aga teeme äkki nii, et ei lähe?

Vahendid

 • pall
 • 8-20 knopkat
 • tükk õhemat pappi või tugevamat paberit

Juhend

 1. Torka knopkad võimalikult tihedalt läbi papitüki. Aseta papitükk knopkade teravad otsad ülespoole laua peale. Jälgi, et kõikide knopkade otsad oleksid enam-vähem ühekõrgusel.
 2. Puhu õhupall täis ning seo kinni.
 3. Aseta õhupall “knopkapadja” peale ning suru kergelt. Kas õhupall läks katki?
  Seletus

  Õhupall ei lähe katki, sest tema toetuspind on piisavalt suur. Jah, kui torgata ühepalli millegi teravaga, läheb see muidugi katki, sest pind millega õhupalli surutakse, on niivõrd väike. Kui aga õhupalli knopkadele korraga surume, on tema toetuspinnaks oluliselt suurem ala, kõik need knopkaotsad kokku pannes saame täiesti arvestatava toetuspinna, olenevalt knopkade arvust umbes väikese sõrmeotsa suuruse. Sõrmega aga on hoopis keerulisem õhupalli katki torgata.

  Kas oled kunagi kiviklibusel rannal kõndinud? Aga paljajalu ühe väikese kivi peale astunud? Siin on tegemist sama efektiga. Üksiku kivi peale astudes on hoopis valusam ja vastikum, kui paljude kivide peal korraga kõndida. Ka õhupallil on ühe knopka peal halb olla ja ta läheb katki. Mitme knopka peale on aga hoopis mugavam toetuda.

  Jälgi meid Facebookis, et olla kursis kõige sigalahendamate teemadega

  Soovid kodus veelgi põnevamalt katsetada?

  Põnevas kastis on koos nii katsed, mida teadusveebiski pole, kui ka kõik vajalikud vahendid (ka ohutusvahendid). Kolme Põrsakese teaduskast on kõige ägedam viis, kuidas kodus ise katseid teha!

  Kolme Põrsakese infokiri

  Infokirjas anname teada põrsakeste tegemistest, erinevatest üritustest ja ägedatest pakkumistest. Iga natukese aja tagant korraldame ka põnevaid loose.

  TegevuskastidKui Sulle meeldib katsetamine, siis uuri kindlasti põrsakeste igakuiste tegevuskastide kohta!